Šosejas komisija
24.03.2023

Autošosejā braukt ir dārgi! Patiesība vai tomēr mīts?

Bec6h

Gan vietējā, gan pasaules autosporta mērogā pastāv uzskats, ka autošosejas disciplīna autosportā ir dārga un nepieejama. Vai tas ir mīts vai patiesība? Piedāvājam detalizētas izmaksas dalībai Latvijas un Baltijas autošosejas čempionāta līmenī dažādās ieskaites klasēs individuāliem sportistiem vai komandām.

Batcc Izmaksas 1

Baltijas autošosejas čempionātā (BaTCC) ir plašas izvēles iespējas startēt individuāli sprinta sacensībās, kā arī komandā – divu vai vairāku cilvēku sastāvā izturības sacensības ar 2h vai 6h ilgu distanci. Turklāt vienā sacensību nogalē ir iespējams startēt visās šajās disciplīnās ar vienu automašīnu, jo tehniskie noteikumi klasēs ir sapāroti.

Izturības sacensības – BEC 6H
Ņemot vērā faktoru “km sacensībās pret izdevumiem” visefektīvākā distance ir sešu stundu izturības sacensības (BEC 6H), kur vienā komandā var startēt līdz pat pieciem dalībniekiem, attiecīgi izmaksas sadalot proporcionāli braukšanas laikam vai distancei. Sešu stundu sacīkstēs viena komanda veic vidēji 700 – 800 km, pieskaitot klāt brīvo treniņu un kvalifikācijas braucienus kopā sanāk vismaz 1000 km vienai komandai.

Kā veidojas izmaksas vienā sacensību nedēļas nogalē? Dalības maksa par sacensībām ir 700 – 1000 EUR robežās no komandas, atkarībā no ieskaites klases un cik laicīgi notiek pieteikšanās sacensībām. Riepas ir būtisks faktors jebkurā autosporta disciplīnā. Sacensību nolikums BEC6H sacensībās paredz, ka visiem dalībniekiem ir jāizmanto Hankook sliku riepas, kuras jāiegādājas no konkrēta piegādātāja, nodrošinot sportiski vienādus apstākļus. Mazāk jaudīgajās klasēs komandas var nobraukt visu sacensību nedēļas nogali ar 4-6 riepām, bet jaudīgākajās klasēs, piemēram TCR vai Porsche GT3 CUP, komandas vienās sacensības izmanto 12-16 riepas. Viena riepu komplekta (4 riepas) cena svārstās no 1000 līdz 1600 EUR bez PVN. Ar pieejamiem riepu izmēriem un cenām var iepazīties ŠEIT. Riepas tiek piegādātas uz komandas norādīto adresi sacensību vai norises vietu. Ja gadās tehnisks defekts sacensību sākumā un nav nepieciešamas visas pasūtītās riepas, tad izņemt un attiecīgi maksāt vajag tikai par izmantotajām riepām. Noteikti jārēķinās ar degvielas izmaksām uz distanci, jauniem bremžu klučiem uz sacensībām, mehāniķu algas, transports un ceļošana, automašīnas amortizācija utt.

Bec6h Podium

Sacīkšu automobilis? BEC 6H sacīkstēs uz starta stājas dalībnieki vairākās ieskaites klasēs, sākot ar 2 litru automobiļiem līdz pat rūpnīcu Porsche GT3 CUP. Automobiļa ātrums viena apļa ietvaros nav tik būtisks faktors, kā tā uzticamība visu sešu stundu garumā, lai sasniegtu maksimāli iespējamo rezultātu sacensību finišā. Automašīnas izvēle paliek komandas pārziņā, atkarībā no ambīcijām trasē vai finansiālām iespējām. Iespējams iegādāties jau sacīkstēm sagatavotas automašīnas par 10 000 – 20 000 EUR, lietotas TCR klases automašīnas sākot ar 40 000 EUR vai kādu rūpnīcas GT klases spēkratu, kur cenas sākas no 60 000 EUR. Ir iespējams iegādāties un no nulles sagatavot kādu ielas automašīnu – lai tādu sagatavotu sešu stundu izturības sacensībām jārēķinās ar aptuveni 10 000 EUR, neskaitot automobiļa iegādes cenu.

Baltijas autošosejas čempionātā potenciālajiem pilotiem, kam prioritāte ir braukšana trasē, ir plaši pieejamas arī īres opcijas gan maza, gan lielu budžetu komandās ar ātrām un modernām sacīkšu automašīnām. Īres opcijas pieejamas gan izturības, gan sprinta sacensībām. Plašāku informāciju par tām var iegūt pie BaTCC organizatoriem.

Divu stundu izturības sacensības – Nankang 2h Endurance
Šo sacensību mērķis ir par minimālām izmaksām savā starpā sacensties dalībniekiem no sprinta sacensību klasēm un dalībniekiem, kas vēlas sevi izmēģināt šosejas sacensībās. Divu stundu ilgajā distancē komandas sastāvā var piedalīties viens vai divi piloti. Vairākas ieskaites klases, sākot ar ABC Race klasi līdz pat automobiļiem ar 4l dzinējiem. Dalības maksa par sacensībām ir 400 EUR, par ko komanda var piedalīties 2 kvalifikācijās sesijās, katra 20 min gara un 2h sacensībās, kopā 160 min ilgs trases laiks, kas pielīdzināms aptuveni 220-250 km. Visi dalībnieki startē ar Nankang “AR-1” sporta riepu, kur viena komplekta cena atkarībā no izmēra svārstās no 320 – 600 EUR bez PVN. Ar vienu riepu komplektu pilnīgi pietiek visai sacensību nedēļas nogalei. Riepu cenas un izmēri pieejami ŠEIT.

Bmw 116 Trophy

Sacīkšu automobilis? Uz starta līnijas stājās ļoti dažādi spēkrati – ABC Race 1,4 litru standarta automašīnas ar drošības karkasiem, 2 litru automašīnas, BMW 325 CUP dalībnieki un pat BMW M3. Iespējams iegādāties jau sacīkstēm sagatavotas automašīnas par 8000 – 25 000 EUR. Tāpat kā 6h sacensībās, divu stundu izturības sacensībās automašīnas ātrums vienā aplī nav izšķirošs faktors panākumiem, to nosaka braucēja meistarība un stabilitāte, automašīnas uzticamība visas distances garumā.

Sprinta sacensības
Standarta autošosejas sacensības, kur finālbraucienu garums ir 10-14 apļi un kas viens ilgst aptuveni 15-20 minūšu ilgi, ir jāveic divi sacīkšu braucieni. To laikā ir jāparāda maksimāli labākais sniegums, lai šajā sprinta distancē sasniegtu pēc iespējas augstāku vietu. No budžetam draudzīgākajām opcijām var izcelt 3 ieskaites klases – mono klases BMW 325 CUP un BMW 116 Trophy, kā arī mazlitrāžas salonautomašīnu seriālu ABC Race.

BMW 116 Trophy ir 2022. gadā izveidota klase ar mērķi izveidot mono budžeta klasi, kā soli pirms BMW 325 CUP sacensībām. Tās ir BMW 1. sērijas (E87) modeļa automašīnas, kas aprīkotas ar 1,6l dzinēju (85 kW) un kurām atļautas ļoti limitētas modifikācija – mono amortizatori (Gaz), kuru cena ir 800 EUR, mono bremžu diski un kluči (Fri.tech). Visi izmanto Nankang AR-1 riepas, kuru komplekts maksā 420 EUR bez PVN. Ielas automašīnas iegāde un pilnīga sagatavošana atbilstoši tehniskajiem noteikumiem izmaksātu ap 10 000 EUR, neskaitot braucēja drošības ekipējumu. Arī tekošās izmaksas sacensībās(bremžu nodilums, riepas) ir zemākas kā BMW 325 CUP.

Bmw325

BMW 325 CUP ir šobrīd populārākā sacīkšu klase jebkurā Baltijas autosporta disciplīnā, kas uz starta pulcē vismaz 30 automašīnas vienā sacensību nedēļas nogalē. Popularitāte saistīta ar tieši tādu pašu filozofiju kā BMW 116 Trophy – strikti regulētas sacīkšu automašīnas, kas nodrošina ļoti ciešas sacīkstes trasē. BMW 325 CUP ir atļautas BMW 3. sērijas (E90, E91 un E92) automašīnas ar vienu dzinēja veidu, vienādiem amortizatoriem, bremžu sistēmu, reduktoru un riepām. Ielas automašīnas iegāde un pilnīga sagatavošana atbilstoši tehniskajiem noteikumiem izmaksātu ap 15 000 EUR, neskaitot braucēja drošības ekipējumu.

ABC Race klase ir paredzēta autošosejas iesācējiem, kas vēlas izmēģināt sevi šosejā par ļoti pieejamām izmaksām. Atļauts izmantot automašīnas, kuru dzinēju tilpums nepārsniedz 1,4l un to aptuvenā jauda ir 75 zs. Atļautas minimālas pārbūves iespējas balstiekārtā. Obligāti jāizmanto Falken konkrēta izmēra riepas. Ielas automašīnas iegāde un pilnīga sagatavošana atbilstoši tehniskajiem noteikumiem izmaksātu ap 8000 EUR, neskaitot braucēja drošības ekipējumu, tomēr tirgū ir iespējams iegādāties jau gatavus spēkratus, sākot no 5000 EUR.

Visos autošosejas veidos jāņem vērā, ka būs nepieciešama LAF izsniegta šosejas gada licence – cena 150 EUR, kā arī noteikumiem atbilstošs braucēja drošības ekipējums.

 

Informāciju sagatavoja: Andis Meilands, BaTCC direktors, 28644446, info@batcc.eu