Krosa komisija
31.08.2022

Tehnoloģiskās inovācijas un jaunas vēsmas – preses konference pirms World RX of Rīga-Latvia

2022 08 31 F9 Ferratum World Rx Of Rīga Latvia 2022 ©ferratumrigarx

Trešdien Rīgas Motormuzeja telpās tika sarīkota Ferratum World RX of Rīga-Latvia preses konference, kurā savās pārdomās par sagatavošanās darbiem un gaidāmo pasākumu dalījās Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, RA Events direktors Raimonds Strokšs, Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijas valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš, Ferratum vadītājs Latvijā Artis Bērziņš, kā arī sacensību dalībnieki – Jānis Baumanis un Ronalds Baldiņš (abi Euro RX1), kā arī Roberts Vītols (RX2e).

2022 08 31 F9 Ferratum World Rx Of Rīga Latvia 2022 ©ferratumrigarx
Foto: FerratumRigaRX.

“Nevaru noslēpt savu prieku, ka rallijkrosa posms šajā nedēļas nogalē notiek Rīgā un neslēpšu gandarījumu, ka tie ir elektroauto. Un lai gan līdz šim nav izdevies pašam sacensības skatīt klātienē, vērojot tās TV ekrānā, manuprāt, sacensības elektro ēras laikā savu dinamiku nav zaudējušas.

Ja kāds šobrīd plāno jaunas automašīnas iegādi, es ieteiktu elektroauto – tīrāks gaiss, klusāka pilsēta, kā arī dinamiska un visādi citādi baudāma braukšana. Pilsētas mūsdienās konkurē, atgūstoties pēc Covid ierobežojumiem, un arī Rīga izvirza ambiciozus mērķus, tiecoties pēc labākā, ko varam iegūt. Tie ir ne tikai svētki, bet arī liels ieguvums mūsu pilsētas ekonomikai,” norāda Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Noskaņojums ir pacilājošs, jo pirmās komandas sākušas ievākties dalībnieku parkā. Atkal parādīsim pasaulei savu unikālo trasi, ko Ceļu Satiksmes Drošības Direkcija ir sakopusi, kā arī atjaunojusi grants sekciju, lai tā būtu maksimāli labā stāvoklī. Prieks redzēt cilvēkus, kuri dara visu, lai katrs stūrītis būtu nopucēts, katra apmale nokrāsota un zālīte nopļauta, lai viesiem būtu sajūta, ka ieradušies augstākā līmeņa autosporta pasākumā.

Tiem kas šaubās, izmantošu izdevību un atgādināšu par iespēju World RX un latviešu autosportistus, un arī viņu sporta tehniku, rīt, 1. septembrī, sastapt Rīgas Rātslaukumā. Tur esam paredzējuši īpašu prezentācijas pasākumu, kas noslēgsies ar sacensību auto kopīgu parādes braucienu pār Akmens tiltam, lai dotos uz AB dambi, kur veikt kopbildi, lai parādītu visai pasaulei Rīgas un rallijkrosa savienību,” sajūsmu par gaidāmo pasākumu neslēpj RA Eventsdirektors Raimonds Strokšs.

Ar Raimondu Strokšu strādājam jau vairākus gadus, bet mērķis sāka piepildīties 2015. gadā, kad tika projektēta šī trase. Tas bija kopīgs darbs, jo viņš pārzin sportisko pusi, bet mēs – būvniecības pusi, lai izlocītu trasi cauri Biķernieku mežam. Komplekss darbojas jau 56 gadus, un ceru, ka arī turpmāk varēsim īstenot savas ieceres. Novēlu mūsu braucējiem veiksmīgu startu, un citādi aizraujošu nedēļas nogali, kurā salīdzināt rūcošos benzīna motorus ar elektroauto klusumu,” stāsta Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijas valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Mūs vieno fakts, ka esam celmlauži. Kā pirmie devāmies digitālās bankas virzienā. Šīs jaunās iniciatīvas tiek uztvertas ar veselīgu daļu skepses, taču ar laiku tika gūts atbalsts. Jūtam, ka elektromašīnas šobrīd atrodas līdzīgā pozīcijā. Tas nav viegli, taču ir izdarāms. Līdzīgi kā rallijkrosā, ātrums, inovācijas un tehnoloģijas ir arī daļa no Ferratum.

Zaļais kurss, kas agrāk likās neiedomājams, tagad būs visaugstākajā līmenī redzams arī trasē, ar laiku kļūstot par normu. Prieks, ka rallijkross ir viens no pirmajiem, kas dodas šai virzienā. Sestdien un svētdien pārliecināsimies, ka ar elektrību viss ir kārtībā. Organizatori ir atraduši lielisku balansu, saglabājot arī benzīna smaržu trasē, tai pat laikā domājot par nākotni,” piebilst Ferratum vadītājs Latvijā Artis Bērziņš.

Komandu pazīstu jau kopš 2014. gada, kad iepazināmies ar Kenetu un Timiju Hanseniem un sākām komunicēt par startiem Eiropas un pasaules čempionātos. Arī komandas vadītājs Ēriks Farens ir precējies ar latviešu meiteni un bieži viesojas Latvijā.

Salīdzinot ar citiem auto, ar kuriem esmu startējis iepriekš, braukšana ar šo Peugeot mašīnu ir sarežģītāka, jo ir iespējams bremzēt vēlāk. Bremzes pedālis ir stingrāks, arī pagriezienos var doties ar lielāku ieejas ātrumu, var ātrāk spiest gāzi grīdā, jo tai brīdī aizmugure “nemūk prom”. Septiņus gadus nācās ar šo sadzīvot un pielāgoties, bet tagad nākas atgūt “iekavēto”. Citādāka ir arī automašīnas starta procedūra, tā ir trīs reizes garāka, bet visu izdarot precīzi, no starta iespējams aizšauties kā bultai.

Pagājušais gads iedeva pamatīgu dzinuli. Man aizmugurē ir laba komanda, taču konkurenti ir spēcīgi – Antons Marklunds, kurš ir testējies Rīgā, un kuram visi starti ir vienādi lieliski. Esmu pieradis pie šīs trases, un man ir visas kārtis, lai sasniegtu ļoti labu rezultātu svētdienā,” savus fanus vēlreiz gatavs iepriecināt Eiropas čempionāta dalībnieks Euro RX1 ieskaitē Jānis Baumanis.

Sapnis jau tika lolots kopš pirmā gada, kad Rīgā notika posms. Gājis ir visādi, bet beidzot tas ir piepildījies. Cerams, ka mašīna nebūs kosmosa kuģis, kuru nezinu kā palaist. Stūre un pedāļi ir, centīsimies tikt galā. Vairāk esmu uztraucies preses konferencē kā trasē. Jādod tik virsū, viss būs atkarīgs no manis. Braucu sacensties, jebkurš vēlas finišēt pirmais. Nav svarīgi, vai tās ir lielas vai mazas sacensības, mērķi ir tie paši – maksimāli labs rezultāts,” pirms gaidāmās debijas Eiropas čempionāta Euro RX1 ieskaitē uzsver Ronalds Baldiņš.

Liels prieks būt starp sacensību dalībniekiem Biķerniekos, kas ir viena no labākajām trasēm pasaulē, gan no skatītāju, gan braucēju viedokļa. Zvans pirmdienas rītā pamatīgi izmainīja nedēļas plānus, tikai vakar sakārtojām visus papīrus, un te nu mēs esam.

Sporta automašīnā pēdējoreiz sēdēju gada sākumā. Arī papildus testi mums nav bijuši, taču visu karjeru esmu braucis tikai ar tām iespējām, kas sniegtas sacensību laikā. Domāju, ka tas norūda vēl labāk. Iespējas ielēkt šai ritenī ir bijušas arī iepriekš, bet allaž kaut kas pietrūcis. Un tad, gadā, kad uzmanību vairāk veltu lietām ārpus sporta, saņēmu šādu piedāvājumu, kuru nevarēju neizmantot,” pavēstīja Roberts Vītols, kura debija FIA RX2e čempionāta ieskaitē tika apstiprināta tikai šonedēļ.

Informācija par FIA pasaules rallijkrosa čempionāta dubultposma Ferratum World RX of Rīga-Latvia norisi Latvijā, Rīgā esošajā Biķernieku trasē pieejama sociālajos tīklos TwitterFacebookInstagram.

Ferratum World RX of Rīga-Latvia ieejas biļetes iespējams iegādāties ŠEIT.

Plašāka informācija: 

Jānis Unbedahts, RA EVENTS, +371 26557801, janis@raevents.lv