Rallija komisija
15.02.2022

Mārtiņš Sesks: Sarmas rallijs ļāva nākt citiem piedāvājumiem, tāpēc būs ko izvērtēt

273952165 605241737233536 1274605790131633062 N

Rallijā ”Sarma” septīto vietu absolūti un pārliecinoši pirmo LRC3 klasē izcīnīja Mārtiņš Sesks/Renārs Francis, kuri debitēja pie ”Škoda Fabia Rally2-Kit” automašīnas stūres.

273952165 605241737233536 1274605790131633062 N
Alfonsas Rakauskas Photography

Šī pilnpiedziņas mašīna, salīdzinot ar R5, jaudas ziņā ir vājāka, kur ”Škoda Fabia Rally2-Kit” ir par apmēram 0,8 – 1 sekundi uz kilometru lēnāka par R5. Tas arī atspoguļojās rezultātos, kur Mārtiņš ar šo auto nespēja cīnīties ar ātrākajiem R5 klases braucējiem, taču, neskatoties uz to, Seskam trijos no sešiem ātrumposmiem izdevās uzrādīt Top 6 ātrākos rezultātus.

Jautāts, kādi ir pirmie secinājumi pēc starta ar ”Škoda Fabia Rally2-Kit”, Mārtiņš Sesks pastāstīja, ka ”Ja tā sarēķina, tad pirmajā aplī mēs ātrākajai R5 ekipāžai zaudējām apmēram 1,3 – 1,5 sekundes uz vienu kilometru, bet otrajā aplī jau apmēram 0,8 – 0,9 sekundes uz vienu kilometru. Jāsaka arī to, ka objektīvi mana pieredze nav tik liela braukt ar tik augstu starta numuru (Sesks trasē devās kā astotais), bet biju patīkami pārsteigts par tik labu saķeri. Līdz šim gan LRČ, gan WRC vai ERČ nekad ar tik augstu starta numuru, kā Sarmas rallijā, nebiju braucis. Parasti man tie starta numuri vismaz Latvijā ir sākot no apmēram 20.vietas, bet WRC mūsu starta numurs ir ap 40.-50., kur jau pirmajā aplī vietām sanāk braukt pa špūrēm. Šī bija man jauna pieredze. Otrajā aplī, kad vietām bija špūres, braukšana man padevās laba, jo pa špūri pa šiem gadiem esmu iemācījies braukt.”

”Pirmajā aplī prieks par ralliju un startu ar pilnpiedziņas auto bija ļoti liels, tāpēc arī nesanāca tik labi sakoncentrēties braukšanai, tāpēc tie rezultāti varbūt nebija tik labi, uz kādiem cerējām, bet otrajā aplī, kad emocijas bija pierimušas, braukšana padevās raitāka, labāka, un tad jau sākām strādāt uz braukšanu. To arī parāda rezultāti, jo finišā mūs no piektās vietas šķīra tikai nepilnas trīs sekundes. Kopumā rezultāts ir tāds, kādam tam vajadzēja būt. Ja paskatās uz Asunmā pagājušā gada rezultātu Lietuvas rallijā, tad viņš ar šo pašu ”Škoda Fabia Rally2-Kit” automašīnu Vaidotasam Žalam zaudēja gandrīz tikpat, cik es šoreiz zaudēju Asunmā. Kopumā varu teikt, ka braukšana ar šo pilnpiedziņas auto man sagādāja ļoti spilgtas emocijas – braucām un kaifojām.”

Trešo vietu ar ”Škoda Fabia Proto” izcīnīja ātrais igaunis Karls Martins Volvers. Jautāts, vai Mārtiņam tas bija pārsteigums, Sesks atzina, ka Volvers nekad nav bijis lēns un viņa ātrums rallijā bija ļoti labs, taču sportists atzīmēja, ka Volvera ”Škoda Fabia Proto” bija aprīkots ar 2,0 Audi motoru un ar vairāk nekā 300 Zs lielu jaudu, kamēr Seska auto bija 1,6 litru dzinējs, kas attīstīja 265 Zs, tāpēc taisnēs gan Volveram, gan R5 mašīnām nācās zaudēt ļoti daudz.

Šogad rallija ”Sarma” distance bija viena no īsākajām šī rallija vēsturē (88 kilometri). Jautāts, vai ekipāža to izjuta, Sesks atbildēja apstiprinoši. ”Protams, mēs ar Renāru pēdējos gados pasaulē esam pieraduši braukt ap 300 kilometru garu distanci. Ņemot vērā, ka mums šobrīd Latvijā ir grūti ar tiem rallijiem, tad, manuprāt, šī 88 kilometru distance, kas bija Sarmas rallijā, bija nedaudz par īsu. Nezinu, vai tas ir pareizais solis, kad ar rallijiem un braucējiem mums šobrīd ir kā ir, tā distance ir tik īsa. To arī varēja redzēt pēc dalībniekiem, kur gandrīz visas ekipāžas izvēlējās startēt pilno distanci (sešus dopus) un nevis tikai rallijsprintu (četrus dopus). Uzskatu, ka vēl divus ātrumposmus jeb apmēram 20 kilometrus pēcpusdienā droši varēja iekļaut un tad rallijs būtu vēl superīgāks. Nedaudz pilnai laimei pietrūka. Es šeit nerunāju tikai par pieredzējušiem braucējiem, bet arī par jaunajiem. Kur tad viņam to pieredzi gūt? Tās ir manas tādas pārdomas, bet kopumā rallijs un ceļi bija lieliski, par to šaubu nav.”

273729189 358674272925980 6271215901576143366 N
Motors & Sports / Krists Andersons

Kopš 2014.gada Sesks rallijā startēja tikai ar priekšpiedziņas auto, vien epizodiski rallijos izmēģinot ”Škoda Fabia R5” un ”Ford Fiesta NRC”. Lai arī ik pa laikam bija dzirdamas runas par to, ka Seskam jau agrāk vajadzēja pārkāpt un pilnpiedziņas auto, Mārtiņš to lēmis darīt tikai šogad. Kā atzīst sportists, tad šis, viņaprāt, bija pareizs lēmums.

”Tā gan ir lieta, kurai gribētu teikt paldies trenerim Uldim Briedim un tētim Uldim par to, ka neļāva man ātrāk sēsties pie pilnpiedziņas auto stūres. Vienu brīdi man jau bija jāpārkāpj pāri negribēšanai un grūtībām braukt ar priekšpiedziņu. Esmu pateicīgs, ka mans plāns braukt ar priekšpiedziņu bija tik ilgs, cik tas bija, jo šobrīd, iekāpjot pie pilnpiedziņas stūres, man braukšana padevās ļoti viegli un ir liela sapratne, kur un kā var pabraukt ātrāk. Jā, tagad ir jāpilnveido braukšana ar pilnpiedziņu, bet tas jau ir nākamais solis. Ar priekšpiedziņas auto pa šiem gadiem biju sapratis, kur ir tie griesti, tāpēc gan ERČ, gan WRC brīžiem braucu maksimālajā limitā un kaut kādos brīžos pat pārkāpjot tos. Tagad, iekāpjot pilnpiedziņas auto, man ir skaidrs, ka var pabraukt vēl ātrāk, pie kā arī tagad būs jāstrādā. Bet visi tie gadi, kas tika pavadīti, braucot ar priekšpiedziņu, bija tie vērti un pamati tika apgūti pilnībā. Nedomāju, ka, ja pie pilnpiedziņas stūres sēstos ātrāk, spētu uzreiz pabraukt tik ātri, kā tagad.”

Pēdējos gados Mārtiņš rallijos Latvijā startējis tikai Liepājā, un pēdējo reizi Sarmas rallijā viņš uz starta izgāja 2019.gadā. Jautāts, kā bija pēc ilgāka laika atkal braukt savu līdzjutēju priekšā, Mārtiņš pauda lielu prieku.

“Fanu atbalsts, protams, bija jūtams. Skatītāju bija daudz un visi atbalstīja. Tu pasaulē vari aizbraukt, cik tālu gribi, bet mājas ralliji tomēr ir visforšākie, kur tas atbalsts ir vislielākais un skaļākais. Atbrauc uz servisa parku, satiec tik daudz jaunu un sen neredzētu latviešu braucēju – tas bija forši. WRC mēs visi piloti braucam gandrīz kā uz darbu, kur katrs gribam cīnīties par to augstāko rezultātu, tāpēc tur tā aura nav tāda, kāda tā ir šeit. Sarmas rallijā fani trases malā bija daudz, kā arī prieks bija redzēt trasē plīvojošos Latvijas karogus. Jā, ”Rally Buhariki” savā līkumā pārsteidza ne tikai ar saviem lielajiem un nu jau ierastajiem sarkanbaltsarkanajiem karogiem, bet arī ar uguns šovu, ko nevarēja nepamanīt. Tāpēc paldies visiem par atbalstu. Būtu tiešām priecīgs, ja Latvijā būtu gan jauni ralliji, gan arī atgrieztos sen neredzēti posmi. Minirallijs mums ir ļoti augstā līmenī, un gribētu, lai arī rallijs sāktu atgriezties virsotnē.”

273540728 136557748854001 5378911932190158422 N
Mārtiņa Seska sveiciens ”Rally Buhariki” fanu komandai.

Šobrīd Seskam plānā nav rallija sacensību, tāpēc tiks strādāts pie tā, lai pieņemtu gala lēmumu par to, kādā virzienā turpināt savu rallija karjeru. ”Kā jau tev teicu pirms rallija, tad šobrīd mums būs ko pārdomāt un saprast, kurā virzienā iet. Šis rallijs pēc laba snieguma ļāva nākt citiem piedāvājumiem, tāpēc būs ko pārdomāt un izvērtēt. Laiks daudz nav, tāpēc viss būs jāsaliek pa plauktiņiem un jāpieņem gala lēmums. Šīs pēdējās ziemas dienas un pavasara sākums būs saspringts,” nobeidz Sesks.

Informācijas avots:

www.go4speed.lv