Krosa komisija
10.05.2022

Jānis Baumanis prezentē savu jaunās sezonas rallijkrosa automašīnu

280447312 531993474993212 6157162326739634934 N

Pirmdien Rīgā, Biķernieku trasē, savu jauno automašīnu izmēģināja Eiropas rallijkrosa čempionāta viens no favorītiem Jānis Baumanis. Šā brīža galvenais uzdevums – atrast sajūtas pie Peugeot 208 stūres. Tomēr jau testu dienas rītā pilots pauda gandarījumu par mašīnas vadāmību.

280447312 531993474993212 6157162326739634934 N
Foto: Raimonds Volonts

Bijusī Kevina Hansena Peugeot 208 automašīna ir nonākusi Jāņa Baumaņa īpašumā, taču šogad reālo tehnisko atbalstu sacensībās un starp tām nodrošinās Hansenu YellowSquad komanda, uzraugot Jāņa startus Eiropas čempionātā. Baumanis atzīst, ka nākamajam gadam varētu būt runa par savas, Latvijā bāzētas komandas izveidi, taču šos plānus jāvērtē uzmanīgi ģeopolitiskās un, attiecīgi, finanšu situācijas dēļ.

Pirmo reizi Baumanis automašīnu izmēģināja testos Holjesas trasē Zviedrijā. Tā kā izmēģinājumos piedalījās vairāki braucēji, tostarp pasaules čempionāta līderi, pirmie secinājumi pie svešās mašīnas stūres bija ļoti pozitīvi un daudzsološi.

Pirmdienas rītā Jānis veica pirmos apļus Biķerniekos, gandrīz nekavējoties veicot apļus savu personīgo rekordu tuvumā. Pēcpusdienā izmēģinājumi turpinājās. Interesanti, ka šajā mašīnā iemontēts sēdeklis, kurš marķēts kā Sebastjēna Lēba beņķis, no laikiem, kad Lēbs startēja pasaules čempionātā Hansen komandas sastāvā.

”Tas ir liels ieguvums, turklāt patīkami, ka mana pēcpuse pat tajā tiek iekšā!” par atklājumu uz sēdekļa smejas Jānis. ”Ja nopietni, galvenais uzdevums šajās testu dienās ir atrast sajūtas pie šī auto stūres. Es neteiktu, ka kaut kas pārāk šokē, braucot ar šo mašīnu.”

”Taču viennozīmīgi jāatzīst, ka šī ir pirmā mašīna, kuras vadāmība ir tāda, kādu es vēlos. Tas, cik ļoti tā iet kā pa sliedēm, ka neizslīd mašīnas aizmugure, ar ko cīnījos iepriekšējos gadījumos, ir ļoti patīkami. Protams, jāmācās, jāsaprot un jāpierod pie šīs mašīnas.”

”Testi aizritēja labi. Testos piedalījās arī motora un starta inženieri. Galvenais uzdevums bija apgūt startus, un jāsaka, ka tas ļoti labi izdevās. No padsmit startiem tikai viens bija vidēji slikts, kamēr pārējie starti bija ļoti, ļoti labi. Tas arī bija galvenais mērķis saprast, kā šī mašīna uzvedās startā. Arī trasē mašīna uzvedās ļoti labi, tāpēc gan es, gan pārējie esam ļoti apmierināti, kā aizritēja testi,” stāsta Jānis Baumanis. 

Jautāts, vai šī mašīna ir būtiski savādāka par iepriekšējām rallijkrosa mašīnām, ar kurām Jānis bija braucis, Baumanis atzina, ka ”Iepriekšējās mašīnas, ar kurām biju braucis, lielākoties bija pielāgotas rallijkrosam, bet šī ir būvēta un attīstīta tikai rallijkrosam. Atšķirība bija ļoti jūtama. Piemēram, ar iepriekšējām mašīnām, ar kurām biju braucis, kad pagrieziena vidusdaļā uzdod gāzi un tev noraujas aizmugure, tā sākās sānslīde, bet ar šo mašīnu ir pretēji un, kad tu dod gāzi, tad mašīna tiek vilkta ārā no pagrieziena. Varbūt ne gluži kā tramvajs pa sliedēm, bet uz to pusi. Bija patīkami ar šo mašīnu braukt un brīžiem bija nepieredzētas sajūtas.”

Jānis atklāja, ka apļa laiki bija nedaudz sliktāki nekā pagājušajā gadā Rīgas posmā, jo šajos testos tika braukts saudzīgākā režīmā. ”Apļa laikus, protams, salīdzinājām, bet tie bija lēnāki nekā pagājušajā gadā Eiropas RX Rīgas posmā. Asfalta sekcijā mūsu laiki bija ātrāki par manu rezultātu pagājušajā gadā Eiropas čempionātā, bet grants daļā tie bija lēnāki. Taču jāatzīmē, ka grants šoreiz bija sliktākā stāvoklī, kā arī pēc ziemas un pēc pēdējām sacensībām, kas tika aizvadītas sestdien, vietām trasē bija pamatīgas rises. Protams, ar šo mašīnu arī tramplīnos nelecu tā, kā to, piemēram, darītu pusfinālā vai finālā. Braucām saudzīgākā režīmā, taču, neskatoties uz to, tāpat rezultāti bija labi.”

Lai arī šogad Eiropas čempionātā konkurence būs sīva, Jānis atzīst, ka mašīna, ar kuru pagājušajā sezonā lielākoties pasaules RX posmos brauca Kevins Hansens, ir ļoti konkurētspējīga un ar to noteikti varēs cīnīties par augstākajām vietām. ”Uzskatu, ka ar šo mašīnu tiešām Eiropas čempionātā varēs cīnīties par augstākajām vietām, lai arī viegli nebūs, jo šogad Eiropas čempionātā redzēsim daudz ātras mašīnas no pagājušā gada pasaules čempionāta. Arī konkurence solās būt sīva, taču šobrīd esmu noskaņots ļoti pozitīvi un visam ir jābūt kārtībā.”

Līdz Eiropas čempionāta startam atlikušas vien pāris nedēļas. Euro RX1 klasē pirmajai sacīkstei Ungārijā pieteikušies 22 dalībnieki.

Informācijas avots:

www.autocross.lv, www.go4speed.lv