Kartings

Kartings

Kartings pasaulē tiek uzskatīts par autosporta pamatu un karjeras pirmajiem soļiem. Saprotams, jo, pirmkārt, kartingā uz starta stājas dalībnieki jau no četru gadu vecuma, gūstot pirmās iemaņas par tehnikas savaldīšanu, stūrēšanu un pārvietošanu. Otrkārt, kartings tehniski, lai arī šķietami vienkāršs, prasa ievērojamu uzmanību nianšu izvērtēšanā un izprašanā. No atsevišķu skrūvju un uzgriežņu pagriešanas var ievērojami izmainīties braucēja rezultāts.

Kartings norisinās asfaltētās trasēs, kurās jāatrod precīza trajektorija, bremzēšanas punkti, paātrināšanās veidi.

Latvijā kartings pieejams visdažādākajos līmeņos. Startējot Latvijas čempionātā sportistam iespējams izaugt līdz Baltijas un Eiropas sacensībām dažādās klasēs. Taču arī līdz debijai Latvijas čempionātā iespējams izmēģināt spēkus dažādās klasēs un iespēju līmeņos.

Latvijā ir vairākas īres kartingu halles un trases, kurās praktiski jebkurš var pamēģināt spēkus ar īres kartiem. Kad kartings šādā veidā iepazīts, ir vairākas kompānijas, kuras rīko šādu īres kartu braucējiem nopietnus seriālus ar ievērojamu konkurenci.

Pēdējais solis pirms nonākšanas Latvijas un Baltijas čempionātā, jeb, nosacīti, profesionālajā kartingā, ir ProKart seriāls. Tautas kartinga pasākumā jau tiek startēts ar sporta kartingiem, taču tie var būt gan jauni, gan arī lietoti un pat vēsturiski – katram atradīsies vieta un klase.

Pasaulē kartings ir gandrīz visu vadošo autosportistu karjeru pamatā. Nav daudz F1 braucēju, kuri būtu tikuši līdz autosporta virsotnei, nestartējot dažāda ranga kartinga seriālos.

Lai gan tiek uzskatīts, ka kartings ir bērnu sports, tā nemaz nav. Gan Latvijā, gan pasaulē ir vairākas klases, kurās uz starta stājas sportisti spēka gados un veterānu vecumā. Lai arī karti var šķist kā mazas mašīnītes, tā ir ļoti ātra un dinamiska tehnika, kuru pareizi savaldīt ne katram ir pa spēkam.