Krosa komisija
20.04.2023

Folkreisa Vasaras kauss – kas, kam, kur un kā?

Folkreiss1

Nākamnedēļ, 30. aprīlī, Smiltenes Tepera trasē startēs Folkreisa Vasaras kausa 15. sezona. Daudzi desmiti dalībnieku uzsāks cīņu pēc nedaudzajām folkreisa uzvarām. Kāds būs folkreiss 2023. gada vasaras sezonā?

Folkreiss2

Kas?
Folkreiss ir tautas autosporta veids, kurā automašīnas sagatavotas optimāli droši, taču vienlaicīgi saglabājot iespējami zemas izmaksas, ko regulē automašīnu pirkšanas process. Folkreisa pirmsākumi meklējami Ziemeļvalstīs, kur šī disciplīna ir populāra jau vairāk nekā 40 gadu. Latvijā pirmā folkreisa sezona tika aizvadīta 2009. gadā. 2022. gada sezonā tika laboti vairāki dalībnieku skaita rekordi – gan vienā posmā atsevišķi (98, Mūsa Raceland), gan sezonā kopumā (152). Sacensības notiek autokrosa tipa trasēs, nākotnē iespējama atgriešanās arī rallijkrosa cīņu norises vietās. Cīņas notiek ar kopēju startu, kas vienmēr ir īpaši aizraujoši autosporta līdzjutējiem.

Kam?
Latvijas folkreisā ir daudz dalībnieku, kuriem jāsadala grūti sasniedzamas uzvaras. Kādas ir ieskaites Latvijās folkreisā?

Folkreisa Vasaras kausa izcīņa, pamatklase: Vienas ass piedziņas automašīnu klase, kas pulcē daudzus desmitus dalībnieku, kuri spēkojas par vienīgo uzvaru šajā ieskaitē. Fiksētā automašīnas pirkšanas cena ir 950 eiro.

Folkreisa Junioru kauss: Ieskaite sportistiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem. Junioru kausa dalībnieki aizvada cīņu Vasaras kausa pamatklases ietvaros, taču sacensību noslēgumā aizvada atsevišķu finālu Junioru kausa posma uzvarētāja noskaidrošanai.

Folkreisa Dāmu kauss: Ieskaite sieviešu dzimuma sportistēm. Arī Dāmu kausa dalībnieces aizvada cīņu pamatklases ietvaros, bet uzvarētāju savā starpā noskaidro atsevišķā Dāmu kausa finālbraucienā.

Folkreisa Debitantu kauss: Virtuāls, tomēr ļoti nozīmīgs seriāls visiem tiem dalībniekiem, kuri aizvada pirmo gadu folkreisa sacensību pamatklasē. Šīs ieskaites iznākumu veido folkreisa Ziemas un Vasaras kausa posma pamatklases rezultāti, no kuriem veidojas atevišķa Debitantu kausa rezultātu secība un, attiecīgi, sezonas kopvērtējums. Ieskaite ir unikāla, jo Debitantu kausā var uzvarēt tikai vienu reizi mūžā – otrajā sezonā sportists vairs nav debitants!

Folkreisa Komandu kauss: Autosports, lai arī tiek uzskatīts par individuālu sporta veidu, nevar iztikt bez komandu ieskaites. Arī folkreisā tiek izspēlēts Komandu kauss. Katrā vienībā pulcējas līdz trim pamatklases dalībniekiem, bet katrā posmā komandas rezultātu veido divu labāko braucēju sasniegto kopvērtējuma punktu summa.

Folkreiss 4WD klase: Kopš 2022. gada Latvijas folkreisā izveidojusies jauna, no pamatklases atsevišķa ieskaite, kas paredzēta tikai pilnpiedziņas automašīnām. Klasē fiksētā automašīnu pirkšanas cena ir 3950 eiro. Ieskaite pulcē pilnpiedziņas braukšanas entuziastus ar visdažādāko 4WD tehniku: Subaru, Audi, Volvo, Volkswagen, būs arī citi risinājumi. Šai klasei gan priekšbraucieni, gan fināls norisinās atsevišķi no pārējām folkreisa ieskaitēm. Vēl bez Folkreiss 4WD Vasaras kausa izspēles izziņota arī Darzatehnika.lv Balvas izcīņa, kas pirmajos piecos posmos norisināsies, izmantojot Play-Off sistēmu.

Folkreiss Damuk

Kur?
Folkreisa Vasaras kausa sezona 2023. gadā gadā norisinās Latvijas autokrosa trasēs, kopumā jāaizvada septiņi posmi: Smiltenē, Priekulē, Vecpilī, Ludzā, Aizkrauklē, Bauskā un Valmierā. Katrai trasei sava specifika, atšķirīgs segums un trases apļa elementi – tramplīni, bīstami pagriezieni, zemes vaļņi, metāla apmales. Seriāla sākums 30. aprīlī Smiltenē, Tepera trasē. Nākamie posmi jāaizvada laikā līdz oktobrim, var uzskatīt – pa vienai sacīkstei katrā vasaras sezonas mēnesī.

Vietnē www.folkreiss.lv apskatāma plaša informācija par trasēm – gan to atrašanās vieta, gan skatītājiem un sportistiem paredzētais iekārtojums (www.folkreiss.lv/#kalendars).

Kā?
Divi jautājumi: kā kļūt par folkreisa līdzjutēju un kā kļūt par folkreisa dalībnieku? Atbilde uz pirmo daļu – jāseko sacensību kalendāram un jāpošas ceļā uz septiņiem šīs sezonas posmiem visos Latvijas virzienos.

Lai kļūtu par folkreisa dalībnieku, iespējas ir vairāk nekā viena. Pirmkārt, interesents var pats sagatavot folkreisa automašīnu dalībai kādā no ieskaitēm. Otrkārt, topošais braucējs var vērsties pie folkreisā startējošajām komandām un vienoties par automašīnas sagatavošanu. Treškārt, folkreisā ir izcila burvība – jebkurš katras sacīkstes noslēgumā var iegādāties jau gatavu sacensību automašīnu par minēto fiksēto summu! Kad auto iegādāts, jāsarūpē ekipējums un sportista licence, un uz starta!

Jāatzīmē, ka kopā ar folkreisa klasēm sacensībās uz starta iziet arī Krosa komisijas kausa izcīņas dalībnieki ar autokrosa mašīnām. Seriāls ir kā treniņu iespēja Latvijas autokrosa čempionātā vēl nestartējušajiem sportistiem, kas kalpo kā labs pakāpiens starp tautisko folkreisu un profesionālo Latvijas čempionātu.

 

Informāciju sagatavoja: Viesturs Saukāns, www.autocross.lv